Na czym polega medytacja w Kundalini Jodze i jakie są korzyści z jej regularnego praktykowania?

Na czym polega medytacja w Kundalini Jodze i jakie są korzyści z jej regularnego praktykowania?

Na czym polega medytacja w Kundalini Jodze i jakie są korzyści z jej regularnego praktykowania?

Medytacja to praktyka ćwiczenia umysłu i kontrolowania go, po to aby umysł nam służył. Jest procesem oczyszczania umysłu z negatywnych myśli, wzorców i złych nawyków zapisanych w naszej podświadomości.

Najpierw my kreujemy jakiś nawyk, a potem ten nawyk kreuje nas i bardzo trudno jest go przełamać. Jeśli istnieje jakiś zły nawyk, wtedy mamy mnóstwo kłopotów i nasze życie staje się nieszczęśliwe. Medytacja jest sztuką przełamywania nawyków i oczyszczania umysłu, tak aby zajął się codziennymi sprawami.

Wszystkie myśli, które pojawią się w czasie medytacji - nigdy nie wejdą do naszej podświadomości - jeśli pozwalamy im spokojnie przepływać.

W Kundalini Jodze wykonujemy wiele rodzajów medytacji np. w ciszy z wykorzystaniem odpowiednich technik oddechowych, z odpowiednią mudrą oraz mantrą.

Co nam daje medytacja wykonywana w grupie?

Medytowanie w grupie wzmacnia, zwielokrotnia i poszerza wpływ medytacji.

Co daje mi moja osobista praktyka medytacji?

Daje Ci Twoje własne, osobiste doświadczenie, samopoznanie i transformację.

***

Jakie są główne korzyści z medytacji?

 • Rozwija intuicję
 • Pomaga odczuwać dobrostan, wewnętrzny spokój, stabilność oraz wyciszenie
 • Uwalnia reakcje i nieświadome nawyki, podświadome lęki i blokady
 • Pomaga radzić sobie ze stresem
 • Przekształca emocje tak, że  trafią one do umysłu podświadomego jako rodzaj zauroczenia, bez bólu, smutku i wzburzenia.

***

Czas wykonywania medytacji. 

Jak na nas wpływają poszczególne czasy wykonywania medytacji?

Nauka jogi mówi, że są pewne okresy czasu potrzebne do osiągnięcia pewnych pożądanych efektów w medytacji. Dlatego też medytacje i ćwiczenia fizyczne odbywają się przez określony czas. W Jodze Kundalini stosuje się następujące czasy medytacji:  

 • 3  minuty medytacji wpływa na krążenie (krew) i na pole elektromagnetyczne
 • 11 min medytacji zaczyna zmieniać układ nerwowy i hormonalny
 • 22 min medytacji równoważy trzy umysły (negatywny, pozytywny, neutralny) i sprawia, że zaczynają one działać razem
 • 31 min medytacji wpływa na wszystkie komórki i rytmy ciała oraz wszystkie warstwy projekcji umysłu
 • 62 min medytacji zmienia szarą materię w mózgu. Integruje podświadomy „cień umysłu” i zewnętrzną projekcję
 • 2,5 godziny medytacji zmienia psychikę, utrzymuje nowy wzór w podświadomości przez otaczający go uniwersalny umysł 

***

Kiedy najlepiej medytować? 

Medytować można tak naprawdę w każdej chwili, która działa dla Ciebie, szczególnie jeśli jest to ta sama godzina każdego dnia. Najlepszy czas na medytacje jest na 2,5 godziny przed wschodem słońca pomiędzy 4 a 7 rano ponieważ ustawia Cię na cały nadchodzący dzień, ten czas jest również najbardziej cichym i refleksyjnym momentem, kolejnym sprzyjającym czasem na medytacje to czas przed zachodem słońca pomiędzy godziną 4 a 7 wieczorem, dobrą porą do medytowania jest także czas tuż przed pójściem do łózka.  

Gdzie najlepiej medytować? 

Wybierz miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Spróbuj używać tego samego miejsca codziennie. Uczyń to swoim miejscem - możesz wypełnić go świeczkami, kwiatami, duchowymi obrazami i/lub obrazami pięknych miejsc i wszystkim tym, co jest podnoszące na duchu, uspokajające i inspirujące. Usiądź na owczej skórze, kocu z naturalnego włókna lub w razie potrzeby, na twardej poduszce lub na krześle przeznaczonym do tego celu. 

Konsekwencja i Samodyscyplina 

Niezależnie od tego, jaką medytację wybierzesz, aby uzyskać maksymalne korzyści, w pełni zaangażuj się w robienie tego przez określoną ilość czasu. Pamiętaj, że 3 minuty dziennie są skuteczniejsze niż 31 minut raz w tygodniu. Jeśli przegapisz dzień, nie przejmuj się, po prostu zacznij od nowa. 

Dostrój się z Adi Mantrą 

Przed rozpoczęciem medytacji minimum trzykrotnie intonuj mantrę Ong Namo Guru Dev Namo. Posłuchaj tutaj Adi Mantry. 

Przed medytacją Ustanów Swoją Intencję

Miej jasny obraz tego, jaki będzie rezultat tej medytacji. Dlaczego zdecydowałeś się to zrobić? Im wyraźniejsze jest twoje skupienie i intencja, tym większa siła idzie za medytacją. Otrzymujesz to, co projektujesz, więc projektuj wynik. 

Jak długo wykonujemy medytację. Czy mamy robić to codziennie? 

Zobowiązanie się do osobistej praktyki sprawia, że ​​proces transformacji i samopoznania staje się twoim własnym procesem. Aby opanować efekty medytacji praktykuj ją jako sadhanę, czyli codzienną dyscyplinę. To stworzy nawyk promujący życie. Nawyk kontroluje nas tak bardzo, że mówi się, że możemy zmienić nasze przeznaczenie, zmieniając nasze nawyki. Możemy użyć różnych cykli ludzkiego umysłu, aby pomóc zastąpić niepożądane wzorce zachowań nowymi, bardziej pozytywnymi. Wybierz medytację, która pasuje do twoich celów i/lub inspiruje cię i zobowiąż się do jej wykonywania przez 40, 90, 120 lub 1000 dni. 

 • 40 dni: Zmienia nawyk.
 • 90 dni: Potwierdza nawyk.
 • 120 dni: Sprawia, że jesteś nowym nawykiem.
 • 1000 dni: Daje Mistrzowskie opanowanie nowego nawyku.

Powodzenia!