MANTRY KUNDALINI JOGI
CO TO JEST MANTRA
Mantra
to stosowane użycie dźwięku do wpływania na świadomość. Mantry mogą być tak proste, jak frazy jednowyrazowe, a także złożone i piękne, jak te, które znajdujemy w starożytnych tekstach. Mówiąc ogólnie, mantra to słowo lub dźwięk powtarzany w celu zorientowania umysłu w medytacji i zmiany częstotliwości naszych myśli, a tym samym naszego doświadczenia.

Mantra jest całkowicie wpleciona w praktykę Kundalini Jogi. Większość mantr Kundalini Jogi to Sant Bhasha, tradycyjny poetycki język subkontynentu indyjskiego, który łączy wiele różnych języków i dialektów. Sant Basha jest głównym językiem używanym w świętych pismach Sikhów. Chociaż czasami usłyszysz ten język określany jako „gurmukhi”, technicznie odnosi się to do pisma, w którym napisano Sant Bhasha i inne języki, a nie do samego języka.
Mantry mogą być jednak w dowolnym języku, w tym w języku angielskim czy polskim. Postawa lub określony ruch podczas zajęć Kundalini Jogi może wymagać mantry, podobnie jak ćwiczenia oddechowe lub medytacja. Mantry można intonować na głos, powtarzać w myślach lub słuchać. Nauczyciele często grają mantry podczas całej lekcji Kundalini Jogi, a praktykujący mogą ich słuchać podczas gotowania, prowadzenia samochodu, a nawet snu. Istnieją nieograniczone sposoby wplatania mantr w swoje życie.

DŹWIĘK JAKO WIBRACJA
Nauka o mantrze jest zakorzeniona w kosmologii, i mówi o tym, że Wszechświat zbudowany jest z dźwięku, a cała materia wibruje z charakterystyczną częstotliwością. Ponieważ ciało i umysł są w ruchu, możemy zmieniać nasze doświadczenie poprzez dźwięki, które tworzymy i słowa, które wypowiadamy. Powtarzanie mantry restrukturyzuje wzorce umysłu, które filtrują i kształtują nasze doświadczenie. Rezultatem jest zmiana świadomości.
Joga uczy nas, a nauka to potwierdza, że ​​w rzeczywistości jesteśmy ze sobą połączeni. Możemy mieć mało energii, ale kiedy wchodzimy do tętniącego życiem pokoju na uroczyste wydarzenie, nasz nastrój może być podniesiony, aby dopasować się do częstotliwości pomieszczenia. Możemy być w najlepszym humorze, a kiedy wracamy do domu, do bardzo naładowanego lub stresującego środowiska, sami zaczynamy odczuwać ten stres. Możemy być w depresji i beznadziejnym stanie umysłu, a otaczając się mantrą lub świętym dźwiękiem, zaczynamy odczuwać zmianę naszego samopoczucia.
Niedawne badanie przeprowadzone przez TM Srinivasana, opublikowane w International Journal of Yoga, sugeruje, że śpiewanie niektórych mantr wydaje się pobudzać fizjologiczne funkcje w ciele. Innymi słowy, poprzez mantrę mamy moc wysyłania naszego własnego wewnętrznego pobudzającego sygnału i zmiany naszej częstotliwości.
Wszystkie kreatywne i duchowe praktyki zmieniają strukturę i fizjologię mózgu, aby dostroić się do bardziej świadomego doświadczenia. W każdym z nas tkwi potencjał do katalizowania i pobudzania podwyższonych stanów świadomości. Mantra jest praktycznym narzędziem do zestrojenia naszej wibracji z tą ścieżką do całości. Mantra to praktyczne zastosowanie dźwięku i wibracji do kierowania własną świadomością.

NAAD JOGA I ANATOMIA DŹWIĘKU 

Z Kundalini Jogą oprócz terminu mantra związane jest również słowo Naad. Naad oznacza esencję dźwięku. Ma wspólne korzenie ze słowem nadi, które opisuje energetyczne ścieżki (kanały energetyczne) w naszym ciele, przez które podróżuje kundalini. Jednym z tłumaczeń nadi jest flow. To samo słowo jest używane w sanskrycie dla rzeki, a także dla Nada, co oznacza dźwięk, ponieważ dźwięk również płynie jak fala. Według Kundalini Jogi, ćwiczenia fizyczne (asany) otwierają kanały i przygotowują ciało na odbiór dźwięku, ale dźwięk łączy skończoność z nieskończonością. Energia, która przemieszcza się przez nadi, porusza się podobnie do dźwięku, który przemieszcza się w powietrzu, wprawiając go w wibracje. Bioenergia jest wrażliwa na dźwięki, które tworzymy. Jest to podstawowa zasada tego, co nazywamy Naad Jogą i harmonią wibracji, dzięki której nieskończoność może być doświadczana w ciele.

JAK DZIAŁA MANTRA
Układ limbiczny jest pomostem między ciałem a naszymi myślami i emocjami. Kluczowymi graczami w układzie limbicznym są podwzgórze, przysadka i szyszynka. W mowie, pieśni lub mantrze język uderza w podniebienie, co wysyła sygnał do podwzgórza. Podwzgórze interpretuje dźwięk i odpowiednio kieruje przysadką mózgową. Dźwięki zmieniają chemiczne wydzieliny mózgu. Na górnym podniebieniu jamy ustnej znajdują się 84 punkty meridianowe. Każde uderzenie językiem wysyła sygnał neurochemiczny do przysadki mózgowej. Przysadka steruje szyszynką i wpływa na całą funkcję układu gruczołowego w oparciu o dźwięki, które tworzymy. 
"Śpiewanie mantr łączy z Wibracją Kosmosu. Głośno jest lepiej, chociaż działa też cicho. Zmiana częstotliwości mentalnej zmienia twoją emocjonalną reakcję na sytuację i otoczenie, pozwala ci skoncentrować się na obecnych wymaganiach i otwiera twoją własną wewnętrzną mądrość i jasność. Pomaga również innym zachować spokój wokół ciebie”. - Dr. Shanti Shanti Kaur

MANTRY W PRAKTYCE KUNDALINI JOGI 
Wiele mantr Kundalini Jogi pochodzi ze Świętej Księgi Sikhów, Siri Guru Granth Sahib. Praktycy przyjmują mantry Sikhów jako Shabd Guru, czyli nurt dźwiękowy, który przecina ego, aby ujawnić prawdę o tym, kim jesteśmy. Chociaż musimy szanować korzenie i dziedzictwo, używanie mantry w praktyce jogi nie jest religijne. Kundalini Joga zawiera mantry w wielu językach.