Jakie są zalety jogi dla dzieci?

Jakie są zalety jogi dla dzieci?

Joga pomogła mi poczuć spokój i być bardziej cierpliwym w stosunku do mojej młodszej siostry” - powiedział jeden siedmiolatek, gdy został zapytany dlaczego lubi jogę. Wiele podobnych historii, stanowi oczywisty dowód korzyści jogi dla dzieci.

I to nie koniec! kiedy dzieci ćwiczą jogę, korzyści promieniują na rodziców, rodziny, nauczycieli i społeczności.

Jakie są korzyści jogi dla dzieci:

POPRAWIA WYTRZYMAŁOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ.

Głębokie rozciąganie i oddychanie podczas pozycji jogi poprawia zakres ruchliwości. Joga wymaga dużej siły i koncentracji mięśni, pomaga zapobiegać urazom rosnących kości i mięśni, a także stanowi doskonałe uzupełnienie powtarzalnych ruchów i / lub zajęć pozalekcyjnych. 

Kiedy dzieci ćwiczą jogę, uczą się ćwiczeń, które nie wymagają wygrywania ani przegrywania.

SŁUCHANIE I SAMODZIELNOŚĆ.

Ogromnym plusem dla rodzica lub nauczyciela jest to, że joga buduje umiejętności słuchania i poprawia samodyscyplinę. Pozwala także dzieciom na niezależność i uwzględnianie różnic. Zamiast naciskać, aby patrzyły i poruszały się identycznie jak osoba obok nich, dzieci zachęca się do zwracania uwagi (lub „słuchania”) na przesłania, które ich własne ciało wysyła im o tym, jak się czuje i odpowiednio się poruszają. Jedną z moich ulubionych rzeczy w jodze jest to, że pomaga dzieciom nauczyć się kontrolować swoje emocje. Techniki uspokajające wyuczone w jodze pomagają im radzić sobie z emocjonalnymi rozterkami. Badania pokazują, że joga może być terapeutyczna również dla dzieci o szczególnych potrzebach, takich jak porażenie mózgowe, ADHD, autyzm, zespół Downa i wiele innych chorób.


ZARZĄDZANIE STRESEM.

Jedną z najważniejszych korzyści jest to, jak joga pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Dzieci są często zmuszane do odniesienia sukcesu, co powoduje, że zdrowy poziom stresu wzrasta do poziomu toksycznego. Kiedy tak się dzieje, dzieci są narażone na poważne zmiany fizyczne, emocjonalne, psychiczne, społeczne i behawioralne. O ile nie nauczą się osiągać równowagi w życiu, presja ta będzie miała swoje żniwo. Dlatego odpoczynek i relaks są niezbędne dla zrównoważonego, zdrowego życia.

Obecnie joga staje się coraz łatwiej dostępna dla dzieci, i ma wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, utrzymuje pozytywny sposób myślenia i zachęca dzieci do pozostawania w równowadze, koncentracji i szczęściu. 


Brzmi dobrze? Zapraszamy na zajęcia!